8 Günlük Aktif Yaşam Gezisi

Tur Programı

“Gözlerinizi kapatıp Karadeniz’i düşlediğinizde aklınıza ne gelir” diye katılımcılarımıza bir soru sorduk. Katılımcımızın verdiği cevapla ve ağırlıklı tercihlerle işte aşağıdaki turu planladık. Bu turu yapmasaydık bizde Karadeniz’e haksızlık yapmış olacaktık. Çünkü yaptığımız anketten ve geziden öyle güzel geri dönüşler aldık ki duyarsız kalmak olanaksızdı bizim için. Bu yorumların bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Herkese şimdiden iyi Karadeniz Gezisi ve" herkese karadeniz" diliyoruz.

Turun Amacı: Hep uzaktan izlediğiniz, uzaktan izleyerek gezdiğiniz, dergilerde, kitaplarda okuduğunuz, televizyonda veya sinemada gördüğünüz Karadeniz Kültürünün içine girip yaşayacağınız özel bir gezi Karadeniz Rüyası Turu. Çay, Fındık toplama süreci, yayalarda inek peşinde koşma, dev ağaçlardan meyve toplama, pekmez yapmayı öğrenme, müzik atölyesinde Karadeniz müziğini yakından tanıma, sipsi edinmek ve tulum çalma alıştırmaları yapmak, taka ile Karadeniz’e açılmak, Karadeniz’de olta ile balık tutmaya çalışmak, Doğu Karadeniz’i yakından tanımak ve daha birçok aktiviteler yapma olanağınız olacak.
Tur içerisinde bir gün Batum gezisi bulunmakta. Yaz aylarındaki yoğunluğu ve baskın Kafkas kültürü ile Batum mutlaka gezilmeli gereken bir yer. Bu gezi için kimliğinizin yanınızda olması gerekir. Biliyorsunuz artık kimlik ile Batum'a geçebiliyoruz. lakin sınır kapısında yoğunluk çok fazla.
Turu en iyi şekilde tanıtmak için sözü katılımcılarımıza bırakalım.
Katılımcılarımızdan gelen yorumlardan bazıları:
-“ TEKDÜZELİK girişimlerine rağmen hala direnen farklı bir KÜLTÜR. Sadece yemek-içmeyi kapsamıyor. İnsan ilişkileri, doğa-insan etkileşimi de var içinde. Yemek-müzik onun bir yansıması.” (Cüneyt Başbuğ)
- Tulum sesi ve sis. Bölgede yasayan farklı etnisitelerden insanlarla sohbet şansı. (sözlü tarih) (Hatice Kılavuz)
- Her gidiş farklı bir deneyim. Her gittiğimde farklı yerler görüp farklı şeyler yaşıyorum. Defalarca giderim her gittiğimde farklı duygular yaşarım. Çok zengin bir yer. (Safiye Gümüş)
- Şehirden tamamen sterilize edilmiş köy yaşamları, sükunet ve farklı kültür. (Bengü Dirlik)
- Doğu Karadeniz’i olduğu haliyle “tamda kendisi gibi hayatın” tanıyabilmeyi ve ona biraz olsun yaklaşabilmeyi... (Linda Barış)
- Yeşillikler arasından gelen tulum sesleri.. muhteşem konaklar. Huzurun sessizliğin ve aynı zamanda eğlencenin bir arada olduğu bir tur. (Sevil Sarı)
Sözü yine katılımcımız, Cüneyt Başbuğ’un yazısı ile bitirelim söyleyebileceğimiz bütün sözleri özetleyen bir yazı göndermişti bize: “Bilmediğiniz bir yeşil, tatmadığınız bir yemek, işitmediğiniz bir müzik, yapmadığınız bir dans, gözünüzü alamayacağınız bir doğa sizi Doğu Karadeniz’de bekliyor. Ha derseniz başlayacak horon.”

 Program
1.Gün Cumartesi: Kaygana ve Kuymak yapımını öğrenmek..
Katılımcıları Trabzon havaalanında veya otogarda karşılıyoruz. Trabzon Maçka ilçesinde Coşandere köyünde Kaygana ve Kuymak yapımını hep birlikte deneyleyerek öğreneceğiz. Kaygana, Kuymak yapacağız ve öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Öğleden sonra Doğu Karadeniz simgesi Sümela Manastırı'nı gezip Ayder’e doğru yol alarak otele yerleşeceğiz.

2.Gün Pazar: Bugün Müzik Atölyesi.. Eğlence tavana vuracak..
Handağı Düzünde Müzik atölyesi, ünlü tulumcu ve tulum yapım ustası Süleyman Serin, tulum ve bağlama eşliğinde Karadeniz müziği ve Laz müziği hakkında örnekler sergileyecek. Bütün katılımcılarımıza birer sipsi hediye edeceğiz. Sipsi tulumun ana enstrümanı, sipsi ile tulumun ana melodisini çalmaya çalışacağız. Aynen şöyle: li du, li du li dudu, li du li du li dudu :) Öğle yemeğimizi Handağı’nda yiyeceğiz. Ardından Fındıklı ilçesinde kemençe atölyesine konuk oluyoruz. Burada kemençenin inceliklerini öğreneceğiz. İsteyen atölyede kemençe yapımızyla ilgilenecek isteyen kemençe satın alabilecek. Rize bezi yapımıyla ilgili atölye çalışmalarını görmek için Halk eğitim kurumunu gezeceğiz. ...Ve Horonun ince figürleri.. Yol ortasında, Handağı düzünde, bir yamacın kıyısında, bügün durmadan horona duracağız. Horonun bütünlükçü, dayanışmacı ve bir arada aynı yürek olma özelliğini yaşayacağız. Akşama horon yarışı var, birde buna hazırlanıyor olacağız :)

3.Gün Pazartesi: Yayla kültürü ve yaşantısını yakından tanıyoruz..
Çaymakçur Yaylasında süt sağımı yapacağız. Sabah erken saatte yaylaya çıkıyoruz. Kahvaltı öncesi ineklerden süt sağacağız. Sonra hep birlikte inekleri yaylaya süreceğiz. Sağdığımız sütler ile sıkı bir yayla kahvaltısı yapıyoruz. Muhlama, yayla peyniri, kaymak hımm mis, mis. Yaylada sütün ayrıştırılması ve peynir yapımı için geçirilen işlemleri öğreniyoruz.. Peynir yapımını öğreniyoruz. Yayık içerisinde doğal yöntemlerle tereyağı yapmaya çalışacağız. Hep birlikte dönüşümlü olarak yayık çalkalayacağız. En son Palakçur Yaylasından Kaçvaç Yaylasına 2 saatlik keyifli bir yürüyüş yapıp otelimize geri dönüyoruz.

4.Gün Salı: Çay toplama aktivitesi (Ağustos’ta Fındık toplama ve ayıklama), Pekmez yapımını yaşamak..
Bugün ilk olarak çay toplama aktivitesi yapacağız. Yedek eşyalarımızı yanımıza alıp hasat zamanına göre uygun bir köye gideceğiz. Bir çay bahçesine konuk olacağız. Tıpkı eski günlerdeki gibi imece kültürü ile tarlaya şarkılar türküler ile gireceğiz. Önce çay toplamanın inceliklerini öğreteceğiz. Öğreteceğiz çünkü Çay toplama ince iş. Eğer yanlış yaparsak çayı heba etmek mümkün. Çay toplama imecemiz sonrasında çayları birleştireceğiz. En çok çayı toplayan öğle yemeğinde en çok köfteyi hak edecek. Eee ne kadar çay, o kadar köfte. Tabi birde hakiki elek altı kuru çay hediyesi var bu kişinin. Çayların toparlanması sonrası "Çay alım yeri" dediğimiz yerlere gideceğiz. Doğu Karadeniz’de çay tarımının ne kadar güç koşularda olduğuna tanık olacaksınız. Yerel halk ile yakınlaşacaksınız. Çay bohçalarını tutup onlara destek olacaksınız. Tüm bu süre öğleden sonraya kadar sürebilecek bir zaman. (Çay hasadının olmadığı bir zamana denk geldiysek Fındık toplama hasadı ile uğraşacağız.) Arada kivi tarımı ile ilgili anlatımlar ve görselliklerde olacak. Bugünkü köy gezilerimizde geleneksel mimari ve su değirmenleri, Karadeniz’de suyun önemi, bölgede yaşanan Hes (Hidro Eletrik Santrali) kıyımları hakkında bilgilendirmelerimiz olup bu sürece sizde tanık olabileceksiniz.
Öğleden sonra aynı köy veya koşullara göre başka bir köye konuk olup mevsim meyvesine göre bazen armut, dut, üzüm, hurma gibi bitkilerin pekmez yapımı sürecine tanık olacağız. Şansımız var ise geleneksel yöntemlerle yapılan meyve şırası çıkarma işlemini göstermeye çalışacağız. Günün ganimetlerini sırtlayıp otel’e geri dönüyoruz.

5.Gün Çarşamba: Karadeniz’de taka ile balıkçılık kültürü..
Viraa, denize açılma günü. Karadeniz’de açık deniz balıkçılığında kullanılan taka ile denize açılacağız. Balık tutma mevsimi değil ama olta balıkçılığına müsaade var. Bizde bu yaz günü olta balıkçılığı ile istavrit yakalamaya çalışacağız. Usta balıkçılardan hırçın Karadeniz hikayeleri dinleyeceğiz. Balık tutma maceralarını, yaşadıkları zorlukları, işin ustalıklarını öğreneceğiz. Öğle yemeğini biraz gecikmeli olarak bir balıkçı marinasında tutuğumuz balıkları ızgara yaparak yiyeceğiz. Balık tutamayan bugün aç kalacak; ya da o kişinin kesesine bakacağız. Balıklar açlık arttırma gidebilir :)

Yemek sonrası su ile ilintimize devam ediyoruz. Fırtına Deresinde rafting yapacağız. Rafting herkesin yapabileceği güvende ve adrenalin dolu farklı bir deneyim. Herkesin denemesini isteriz. Rafting sonrası dinlence verip otel’e dönüyoruz.

6.Gün Perşembe : Batum gezisi..
Bugün biraz turistik bir gezi yapıyor olacağız. Sınırın öte yakasına geçiyoruz. Batum ve Acara bölgesi; Gürcü kültürünü tanıyacağız. Çok sesli müzikleri ile tanışacağız. Batum’a artık pasaportsuz geçişler başladı ama aksaklıklar var ve halen sistem tam olarak oturmadı. Onun için pasaportu bulunanlar öncelikli olacak. Pasaportu olmayan katılımcılarımızı unutmuyoruz. Onlar için biraz dinlence günü bu gün. İsteyen katılımcılar bu günü otelde dinlenerek geçirebilecek veya rehberlerimizin önereceği farklı bir yürüyüş aktivitesi yapabilecek. Batum gezisi için en az bir aylık geçerli bir pasaporta ihtiyacınız bulunmaktadır.

İlk olarak Gürcistan’da ki Sarpi köyü izlenimi yapıyoruz. Andrew heykeli, Gonio Kalesi gezisi. Çoruh deltasını, Batum müzesi, Büyük Katetral gezilerini yapacağız. Öğle yemeği Meşhur Lazuri-Mengruli lokantasında olacak.  Etnografya mağazası, Sanat müzesi gezisi yapacağız. Sahil parkını gezeceğiz. İsteyenler için deniz keyfi molası vereceğiz. Akşam yemeği Eski Gemiye restoranda. Gece boyunca Gürcü şarabı içiyor ve eğleniyoruz. Saat 22:00 gibi sınır kapısına hareket ediyoruz. Ayder’de otele geri dönüyoruz.

7.Gün Cuma : Adrenalin günü: jeep safari, Yayla dinlencesi..
Jeep safari ve yüksek yaylaları keşfetme, Karadeniz’in hırçın doğasında zor yolları kat etme günü. İki temel rotamız var. Biri Pokut Yaylası diğeri Kito yaylası. Her iki yayladan birine hava ve koşullara göre zor yollardan bir yolculuk yapacağız. Arazi araçlarımız bazen Unimog dediğimiz dev tekerlekli araçlar, bazen Land Rover Jeep veya Dodge 4x4 araçlar olabilecek. Araç, rota vb. turun katılımcı sayısı veya adrenalin isteğine göre bu değişkenler değişebilecek. Değişmeyecek olan şey her iki yaylada zor yolları aştıktan sonra ulaştığımızda bizleri güzel bir dinlence bekliyor olması olacaktır. Gün içerisinde bir yayla evinde birkaç saat ağırlanacak bolca yöresel yemek yiyecek, müzik dinleyecek veya eğleneceğiz. Dinlence sonrası tekrar yollara düşeceğiz. Bu sefer hedef Ayder yaylası ve Horon eğlencesi. Turun son günü kendimizi öğrendiğimiz bilgiler, müzik birikimi, atma türküler ve horon figürleri ile eğlenceye bırakacağız. Gecenin finalistini seçeceğiz. Her aktivitden en iyi donanımı edinen bizden bir ödül kazanacak. Ödül: oda sürprizimiz olsun…

8.Gün Cumartesi: Grubu Trabzon’dan yolcu ediyoruz.
Sabah erken saat’te grubu Trabzon Hava alanından yolcu ediyoruz. Doğu Karadeniz’in bir başka etkinliğinde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.
Hayde “Ha derseniz başlayacak horon.”

 

Konaklama :

Turumuzda 7 gece Ayder yaylasında konaklanmaktadır.
Konaklama Natura Lodge’de gerçekleşecek. www.naturaotel.com
Konaklamalar 2 ve 3 kişilik odalarda yapılmaktadır. 2 adet 4 kişilik oda bulunmaktadır. Aileler için bu odaları tahsis edebiliriz.
Otelin üst lobisi ve restoran’ı akşamları yapacağımız etkinliklere ev sahipliği yapıyor olacak.
Natura Otel’de doluluk ve yoğunluk durumunda aynı standartlarda aşağıdaki farklı bir otel’de konaklama durumu olabilir. Bu oteller, Kuşpuni, Zafran ve Koru Otel dir.
-İki kişilik odalar, odalarda banyo tuvalet, ısıtma sistemi.

Yolculuk Bilgileri

 Ulaşım
Gruplarımız 14 kişiyle sınırlı olduğundan dolayı ortak bir ulaşım olanağı örgütlememiz olanaksızlaşmaktadır. Dolayısıyla gruplarımızla lokal gezi yaptığımız bölgede buluşmak durumundayız. Grupla buluşma saatimiz Cumartesi günü 10.00'da Trabzon havaalanı ve 10.30'da otogar şeklindedir. Toplanma saatine yetişemeyen katılımcılar turun akışına göre bulundukları yerden alınacak ya da gruba kendi imkanlarıyla dahil olacaklardır.

Bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçak’tır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle veya kendi aracıyla gelenler otogarda karşılanır.

Her türlü  bilet temini konusunda bizlerden yardım alabilirsiniz. 
Cumartesi günü İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den, Antalya’dan, Bursa’dan Karadeniz Trabzon’a gitmek için kullanılabilecek uçak seferleri:

İstanbul sabah kalkışlı THY, Sun Express, Onur Air, Pegasus uçuşları
Ankara sabah kalkışlı THY uçuşları
İzmir sabah kalkışlı THY uçuşları
Antalya sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları
Bursa sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları
Cumartesi günü Trabzon’dan dönüşte kullanılabilecek uçak seferleri:
İstanbul’a sabah kalkışlı THY, Sun Express, Onur Air, Pegasus uçuşları
Ankara’ya sabah kalkışlı THY ve Pegasus uçuşları
İzmir’e sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları
Antalya’ya sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları
Bursa’ya sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları

Otobüs ile ulaşım:
Gidiş ve dönüş otobüs organizasyonu Ulusoy, Metro vb. benzeri şirket seferleri ile yapabilirsiniz. Gidiş için Cuma günü çıkışı ve dönüş için Cumartesi öğlen çıkışı şeklinde rezervasyon yapılmalı. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)

Koşullar

1. Tanımlar
İşbu Kullanıcı Sözleşmesi'nde yer alan;

Bodrum Kalender Otelcilik ve Yatcilik Turizm Seyahat Ltd. Sti.nin sahibi olduğu ve işlettiği www.tatileli.com web sitesini,

Site: www.tatileli.com web sitesini,

Kullanıcı: Site'yi ziyaret ederek ve/veya Site'ye üye olarak sunulan hizmetlerden faydalanan gerçek kişiyi,İş ortakları: TatilEli ile anlaşma yapmış, ürün ve hizmetlerini kullanıcılara bedeli karşılığında Site üzerinden ve Site'de ilan edilen koşullar ile sunmayı kabul ve taahhüt etmiş gerçek yada tüzel kişileri,
ifade eder.

2. Sözleşme Konusu
Site üzerinden sunulan hizmetlerin satın alınması ve kullanılmasına yönelik koşullar işbu
sözleşme ile belirlenmiştir.

3. Genel Koşullar
3.1 TatilEli, Site üzerinden; yurtdışı turlar, yurtiçi turlar, gemi turları, kıbrıs paketleri, oteller, vize hizmetleri ve seyahat sigortası gibi seyahat hizmetleri sunmaktadır. Sunulan hizmetlerin içeriği tamamen TatilEli,’in tasarrufundadır.
3.2 Sunulan seyahat hizmetleri, mevsimselliğe ve kontenjana bağlı olarak zaman içinde farklılıklar gösterebilmektedir.
3.3 Kullanım Koşulları, Site’de sunulan tur programlarının ve satış sonrası imzalanacak paket tur sözleşmesinin ayrılmaz bir parçasıdır ve bağımsız düşünülemez.
3.4 Site’yi kullanan kişiler iş bu Kullanım Koşullarının kabul etmiş sayılırlar.

4. Seyahat Hizmetleri
4.1 Site’de sunulan seyahat hizmetleri kredi kartı ile online olarak anında satın alınabilmektedir.
Ödeme sırasında hesapta aktif Hediye Puan varsa, ödeme tutarından düşülmesi talep edilebilir.
4.2 Satın alınan seyahat hizmetinin kullanılabilmesi için mutlaka rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.
4.3 Site’de sunulan geziler minimum 40 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Gezi için yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi gezi hareket tarihinden 20 gün öncesi olup, iptal bilgisi TatilEli,  tarafından iletilecektir.
4.4 TatilEli, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. TatilEli, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcu saat değişme riskini kabul ederek geziyi satın almıştır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler.
4.5 3 kişilik odalar, otellerin müsaitliğine göre verilmektedir. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimleri sadece 2 yetişkin yanında konaklayan çocuklar için geçerlidir. Otellerde sunulan kontinental kahvaltı tereyağı, reçel veya bal, ekmek, çay veya kahve ile meyve suyundan oluşmaktadır. Grup kahvaltıları ayrı bir salonda servis edilebilir.
4.6 Panoramik şehir gezileri, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen maksimum 2-3 saat süreli gezilerdir. Şehir gezileri, içeriği değişmemek şartıyla farklı günlerde düzenlenebilir veya h,ava durumuna ve/veya mücbir sebebe bağlı olarak gerçekleşmeyebilir. Tur programda belirtilen ekstra geziler servis aldığımız yerel acente tarafından minimum 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde geziler yapılamamaktadır veya ekstra gezi fiyatları ve içerik katılımcı sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir.
4.7 Yolculuk sırasında güzergah üzerinde yapılacak ekstra turlara katılmak istemeyen misafirler, yol üzerinde bulunan müsait bir dinlenme tesisinde beklemeyi kabul etmiş sayılırlar.

5. Hizmetlerin Satın Alınması
5.1 Site’de sunulmakta olan hizmetler, kredi kartı veya EFT/Havale ile satın alınabilmektedir.
5.2 Taksitli satın alımlarda, hizmet bedeli üzerine bankaların sunduğu oranlara bağlı olarak vade farkı uygulanabilmektedir.

5.3 TatilEli, satın alınan hizmetin ücretinin kredi kartlarından yapılan işlemler kredi kartı ekstrelerinde "  Bodrum Kalender Otelcilik ve Yatcilik Turizm Seyahat Ltd. Sti. Ödeme Hizmetleri" olarak görünmektedir.

6. Hediye Puanlar ve Hediye Puan Kullanımı
6.1 Satın alınan hizmetler için hizmet bedeli üzerinden bir hediye puan hesaplanır. Alışveriş tamamlandıktan sonra hesaplanmış olan hediye puan, bir sonraki alışverişte kullanılmak üzere kullanıcının Site’deki hesabına aktarılır.
6.2 Satın alma sırasında hesabında aktif Hediye Puan olan Kullanıcı'lar, bu tutarın alışveriş tutarı üzerinden indirim olarak düşülmesini talep edebilirler. Bu durum, kullanıcının Site’ye giriş yaparak satın alma yapması durumunda geçerlidir.
6.3 Hediye Puanlar başka Kullanıcı'lara devir edilemez ve nakit olarak talep edilemez.
6.4 Hediye Puanlar sadece Site'de yapılan alışverişlerde indirim olarak kullanılabilir.
6.5 TatilEli, kötü niyetli kullanım tespit edilmesi durumunda verilen Hediye Puanları iptal etme hakkını saklı tutar.

7. İptal ve İade Koşulları
7.1 Site üzerinden satın alınan tur ve geziler için rezervasyon esnasında paket tur sözleşmesi paylaşılmaktadır. İptal ve iade koşulları paket tur sözleşmesinin ilgili maddelerine göre düzenlenmektedir. Genel olarak;
7.2 Promosyonlu veya kampanyalı ürünlerde rezervasyon yapıldıktan sonra kesinlikle iptal etme hakkı bulunmamaktadır.
7.3 Aksi belirtilmemiş ise gezinin başlamasına 30 gün kalaya kadar iptal ve vazgeçme talep etmesi durumunda herhangi bir sebep aranmadan ücretinin tamamı iade edilir. Ancak yurtdışı seyahatlerinde vize ve sigorta bedelleri iade edilemez. Tüketici, gezinin başlamasına 30 ile 15 gün kala rezervasyonunu mücbir sebepler dışında bir sebeple iptal ederse uçak bileti ücretleri hariç, gezi bedelinin %50'sini, otel rezervasyonlarında ise 1 gecelik otel bedelinin tamamını cayma tazminatı olarak ödemeyi, 15 günden az kalan zamanlardaki iptal taleplerinde gezi bedelinin tamamını TatilEli ’ne cayma tazminatı olarak ödemeyi kabul ve taahhüt eder. 
7.4 Kredi kartına yapılan iadelerde, bankaların çalışma koşullarına bağlı olarak yapılan iadenin karta yansıması 5 işgününü bulabilmektedir.

8. Vize ve Pasaport

8.1 T.C vatandaşları için vize uygulaması vardır. Vize başvurusu için seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport ile TatilEli’den  temin edilebilecek “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile başvurmak gerekmektedir. Yeşil pasaport sahipleri için vize uygulaması olmayıp, seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport yeterlidir. Vize alınmış olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan TatilEli sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.
8.2 T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir.
8.3 Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribat(lar)a uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına ; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.
8.4 Vize başvuruları, tur hareketinden 3 ay öncesinden itibaren yapılabilmektedir. Vize sürecinizin daha sağlıklı ilerleyebilmesi ve konsolosluklarda oluşabilecek dönemsel yoğunluklardan ve/veya uygulama farklılıklarından etkilenmemek adına, tur kalkış tarihine 3 aylık süre kalmasından itibaren, vize başvurunuzu bir an önce tamamlanması tavsiye olunur.
8.5 18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.
8.6 Vize verilmesi tamamen ilgili konsoloslukların uhdesindedir. Vize Hizmetinin alınması için TatilEli’den talepte bulunulması durumunda TatilEli, vize için gerekli evrakları zamanında konsolosluğa iletmekle yükümlüdür. Konsolosluk tarafından vize verilmemesi durumunda TatilEli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz ve vize ücreti iade edilmez.

9. Mücbir Sebepler
Olumsuz hava koşulları, yol engeli, grev, terör, savaş, savaş ihtimali, karantina ihtimali, öngörülemez teknik hususlar, uçak gecikmeleri gezinin başlamasına veya devamına engel teşkil ediyorsa, taraflarca mücbir sebep olarak kabul edilir. Tüketicinin veya birinci derecede akrabalarının 10 günlük mutat iştigaline engel rahatsızlıkları ve ölümleri de tüketici adına mücbir sebep sayılmaktadır. Tüketici söz konusu engellere ilişkin resmi makamlardan aldığı her türlü rapor veya belgeyi TatilEli’ne sunmak durumundadır. Mücbir sebebe istenen sürede belgeleyemeyen veya eksik olarak belgeleyen tüketiciler TatilEli’den herhangi bir talepte bulunamazlar.

10. Kullanıcının Sorumlulukları
10.1 Kullanıcı, Site'yi ziyaret etmekle veya kullanmakla veya üye olmakla, Site'nin kullanılmasına ilişkin bu koşulları okuduğunu, anladığını ve bu koşullarla bağlı olduğunu ve hem bu koşullara hem de Site ile ilgili yürürlükte bulunan tüm kanunlara, yönetmeliklere ve sair mevzuata uyacağını açıkça kabul ve taahhüt etmiş bulunmaktadır.

10.2 TatilEli, Site'de ilan edilir edilmez yürürlüğe girmek üzere, herhangi bir zamanda bu koşullarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Kullanıcı'nın, TatilEli  bu koşullarda değişiklik yaptıktan sonra Site'yi kullanmaya devam etmesi, bu koşullardaki değişiklikleri kabul etmiş olduğu anlamına gelecektir.

10.3 Site'de kullanılan her türlü yazılı ve görsel içerik; TatilEli 'nin, İşortakları'nın ve/veya 3. şahısların fikri mülkiyet hakları ile korunmaktadır. Site'de yer alan hiçbir unsur TatilEli'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir ad altında kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve başka mecralarda kullanılamaz.

10.4 Kullanıcı, her ne ad altında olursa olsun Site'nin işleyişini olumsuz yönde etkileyecek kullanım, tersine mühendislik, hacking, robot ve örümcekler ile sitenin içeriğinin kopyalanması, yasadışı amaçlar için kullanılması ve vb yöntemlere başvurmayacağını kabul ve taahhüt ederler. Aksi uygulamalarda, TatilEli yasal haklarını sonuna kadar kullanmayı ve her türlü zararı bu yollara başvurmuş kullanıcılara gayri kabulü rücu etme hakkını saklı tutar.

10.5 TatilEli, Kullanıcı'nın Site'ye üye olurken verdiği ve yaptığı satın alımlar sırasında oluşan bilgileri istatistiki değerlendirmeler, Site'nin geliştirilmesi ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi için dilediği biçimde kullanabilir. Kullanıcı, bu bilgilerin TatilEli  tarafından anılan amaçlarla kullanımına onay verir.

10.6 Kullanıcı, Site'ye erişim araçlarının (kullanıcı ismi, şifre v.b.) güvenliği, saklanması, 3. şahısların bilgisinden uzak tutulması ve izinsiz kullanılmasıyla ilgili hususların tamamen kendi sorumluluğunda olduğunu kabul eder. Kullanıcı'nın anılan hususlardaki ihmal ve kusurlarından dolayı kendisinin ve/veya 3. şahısların uğrayabileceği zararlar dolayısıyla TatilEli 'nin doğrudan veya dolaylı herhangi bir sorumluluğu yoktur.

10.7 Kullanıcı, kayıt olurken verdiği e-posta adresine aksini talep etmediği sürece TatilEli tarafından sunulan hizmetler ve kampanyalarla ilgili bilgilendirme e-postaları gönderileceği kabul eder. Kullanıcı dilediği zaman bu e-postaları almamak için TatilEli ile bağlantıya geçerek, bilgilendirme listesinden çıkartılmayı talep edebilir.

10.8 Site'nin Gizlilik Politikası, http://www.tatileli.com sitesinde sss  açıklanmıştır. Site'yi ziyaret eden ve/veya üye olan Kullanıcı'lar, Gizlilik Politikası'nı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

10.9 Kullanıcı, işbu sözleşme ile kabul ve taahhüt ettiği yükümlülüklerini ihlâl ettiği takdirde, TatilEli tarafından üyeliğinin iptal edilerek Site'yi kullanmasına son verilebileceğini, satın aldığı hizmetlerin iptal edilebileceğini ve/veya aleyhine hukuki dava veya takip yoluna gidebileceğini kabul eder.

11. Bildirimler
TatilEli veya İşortakları'na yapılacak bildirimlerin yazılı olması gerekmektedir.

12. Yetkili Mahkeme
İşbu sözleşmeden kaynaklanacak ihtilafların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

İşbu Sözleşme Kullanıcı tarafından okunarak kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir.

Sık Sorulan Sorular

• Rezervasyonlarımı İnternetten mi yaptıracağım?
• Dbl Oda Nedir?
• Rezervasyon Yaptığımda Elime Bir Belge Ulaşıyor Mu?
• Rezervasyon Sonrası Kimseyi Aramama Gerek Var Mı?
• Yaptığım Rezervasyonu İptal Edersem Param Geri İade Ediliyor Mu?
• Rezervasyon Yaptığım Zaman Kredi Kartımdan Hemen Para Çekiliyor Mu?
• Rezervasyonumu Erken Yapmamın Ne Avantajı Var?
• İnternetten Kredi Kartı İle Ödeme Yapmak Ne Kadar Güvenli?
• Her Rezervasyonda İstediğim Kadar Taksit Yapabiliyor Muyum?

Rezervasyonlarımı İnternetten mi yaptıracağım?
Evet. Tüm Uçak, Otel ve Tur rezervasyonlarınızı internet üzerinden anında yaptırabilirsiniz. Otel rezervasyonlarında yapmış olduğunuz rezervasyon direkt olarak otele geçilir ve odanız ayırtılmış olur. Uçak rezervasyonlarında anında koltuğunuz ayırtılır ve biletiniz basılır, adresinize teslim edilir. Tur rezervasyonlarınızda yeriniz ayırtılır. Size sadece tatil zamanında orada bulunmak kalır.

Dbl Oda Nedir?
Double oda bir büyük yataklı veya iki tek yataklı iki kişilik oda tipini ifade etmektedir.

Rezervasyon Yaptığımda Elime Bir Belge Ulaşıyor Mu?
Evet. Uçak rezervasyonlarınızda biletiniz adresinize teslim ediliyor. İsterseniz formunuzu size fax veya mail aracılığı ile de ulaştırabiliriz.

Rezervasyon Sonrası Kimseyi Aramama Gerek Var Mı?
Rezervasyonunuzu tamamladığınızda işleminiz onaylanmış olur. Fakat her ihtimalde istediğiniz an bize telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz. Arayabileceğiniz telefon numaramızı iletişim linkinde bulabilirsiniz.

Yaptığım Rezervasyonu İptal Edersem Param Geri İade Ediliyor Mu?
Erken Rezervasyon döneminde yapılan rezervasyonlar kesinlikle iptal edilmemektedir ve kesinlikle tarih ve isim değişikliği yapılmamaktadır. Erken Rezervasyon dönemi harici otellerde ise yaptığınız her rezervasyonun belirli bir iptal tarihi vardır. Ve bu iptal süresi her tesis için değişiklik göstermektedir. İptal süresi aşıldığında ödenmiş olan tutar otellerin kurallarına göre iade edilmemektedir ya da bir kısmı iade edilmektedir. Tur rezervasyonlarında iptal ve para iadesi bulunmamaktadır.

Rezervasyon Yaptığım Zaman Kredi Kartımdan Hemen Para Çekiliyor Mu?
İstediğiniz ödeme seçeneğini seçip Kredi kartınızı girdiğinizde bankaya güvenli bir sorgu gönderilir. Bu sorgu sonucu ödemeniz bankadan onaylandığında kredi kartınızdan tutar çekilir. Taksitli ödemelerde ilk taksit tutarı kartınızdan çekilir. Bazı bankalarda ödeyeceğiniz toplam tutar limitinizden düşülebilir.

Rezervasyonumu Erken Yapmamın Ne Avantajı Var?
Rezervasyonunuzu erken yapmanız tatilinizi garanti altına almanızı sağlar. Rezervasyonunuzu son günlere kadar yaptırmak için beklerseniz istediğiniz otelde oda bulamayabilirsiniz.

İnternetten Kredi Kartı İle Ödeme Yapmak Ne Kadar Güvenli?
İnternetten rezervasyon yapmak en güvenli yoldur. Kredi kartı bilgileriniz bankaya güvenli ve şifrelenmiş olarak ulaşır ve onay alır. Kredi kartınızı hiç kimse göremez ve kullanamaz. Kredi kart numaralarınız hiçbir şekilde kayıt edilmemektedir.

Her Rezervasyonda İstediğim Kadar Taksit Yapabiliyor Muyum?
Evet. Gerçekleştirdiğiniz her rezervasyonda ( Otel, Tur, Uçak ) 12 aya kadar taksit avantajına sahipsiniz. Mesela bir otelde 12 ay peşin fiyatına taksit yapılıyorsa siz o oteli 2 den 12 aya kadar vadesiz olarak alabilirsiniz demektir. Yani taksit sayısını siz belirleyebiliyorsunuz. Eğer bir otelde peşin fiyatına 8 taksit yapılıyorsa o otelde de vade farkı ile 12 aya kadar taksit yapabilirsiniz.

Fiyata Dahil Olanlar
Bütün ara transferler, bütün konaklama, bütün yemekler.
7 Gece Tam Pansiyon Konaklama, 7 Kahvaltı, 6 Öğle Kumanyası, 7 Akşam yemeği
Ören yeri, Müze girişleri ve Milli park giriş ücretleri
Seyahat Sigortası
Rafting ücreti
Özel etkinlikler için organizasyonlar.
Özel harcamalarınız haricinde her şey fiyata dahildir.
Turda yemekler Cumartesi sabah kahvaltısıyla biter.
Fiyata Dahil Olmayanlar
Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler.
Kaplıca girişleri.
Yurt dışı çıkış harcı (15 TL)
Şehirler arası ulaşım bedeli. (İstanbul(vb)-Trabzon / Trabzon-İstanbul(vb))
Batum'da öğle yemeği.
Ortak etkinliklerde isteğe bağlı katılım payı ödemesi (yayla kültüründe, pekmez yapımızda, çay toplama etkinliğinde vb buna benzer yöre halkı ile olan temaslarımızda bizim vereceğimiz destekler dışında siz katılımcılarımızda bu yöre insanlarına destekte bulunmak isterseniz ortak olarak bir kasa oluştur ve katkı payı olarak katılımcılarımızdan biri aileye veya gerekli kişiye vererek destekte bulunur.
Konaklanacak Oteller